مومن باید مثل درخت نخل برای افراد جامعه منفعت داشته باشد

در مراسم تجلیل از خدام آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین (ع) حضرت حجت الاسلام و المسلمین طاهری تولیت آستان قدس حسینی (ع) با ذکر حدیثی از پیامبر اعظم (ص) در باب علامات مؤمن و تشبیه مؤمن به درخت نخل گفتند : حضرت محمد مصطفی (ص) فرمودند در میان درختان درختی وجود دارد که برگهایش در زمستان و تابستان نمیریزد و همیشه سبز است و همه از او بهرمند هستند و سؤال کردند یا رسول الله این چه درختی است و ایشان فرمودند درخت نخل .
درخت نخل مانند انسان نر و ماده دارد و برای ثمر دهی گردهایی از درخت نر میگیرند و به روی درخت ماده می پاشند و او ثمر میدهد و درخت نخل درخت مبارکی است و درختی است که بیشتر از سایر درختها نام او در قرآن آورده شده است .
ایشان در ادامه با اشاره به نوع خلقت درخت نخل گفتند : نوع خلقت درخت نخل بر اساس احادیثی که از اهلبیت علیهم السلام داریم خداوند متعال این درخت را از باقیمانده طینت انسان خلق کرده است و این درخت وقتی که حضرت آدم از بهشت رانده شد و به زمین فرستاده شده اولین درختی بود که توسط ایشان در همین منطقه خانه کعبه کاشته شد .
اما چرا درخت نخل در باب مؤمن آورده شده است ؟!
تولیت آستان قدس حسینی در ادامه ضمن بیان خصوصیات درخت نخل و منفعت این درخت برای انسانها و سایر گیاهان گفت : تنها درختی که در تمام طول سال زنده است و رنگش عوض نمی شود ، نابود نمی شود و استقامت دارد و تنها درختی که تمام اجزایش مورد بهره قرار میگیرد و انسانها می توانند از او بهرمند شوند و تنها درختی است که میوه آن برای همه انسانها مفید است و برای همه مؤثر و آثار جانبی زیاد دارد درخت نخل است . در مناطقی که درخت نخل کاشته میشود اگر دقت کنید در بین آنها درختان مرکبات کاشته میشوند برای اینکه درختان مرکبات زیر سایه درخت نخل دوام پیدا میکنند و سرما آنها را از بین نمیبرد چون درخت نخل حرارتی دارد که درختان دیگر از او بهره میبرند و درختانی که زیر سایه درخت نخل زندگی میکنند و حیات خودشان را ادامه میدهند سالم تر ، پر ثمر تر و در مقابل آفتها مقاوم تر هستند .
حجت الاسلام و المسلمین طاهری در ادامه ضمن اشاره به اینکه مؤمن نیز باید همچون درخت نخل برای سایر افراد جامعه منفعت رسان باشد و همانند نخل ریشه مستحکمی در ایمان خود داشته باشد و همانند نخل که در طول سال سر سبز و شاداب است و ثمره اش شیرین ، مؤمن نیز باید از هر نظر پسندیده و محبوب باشد ، کفت : هر مؤمنی باید این چنین باشد اما مهم تر کسانی هستند که خادم خاندان عصمت و طهارت علیهما السلام هستند . کسی که افتخار خادمی این خاندان را دارد و خادمی آنان را یدک میکشد و همه او را بعنوان خادم این خاندان میشناسند باید همچون درخت نخل باشند . شما که خادم آستان پاره تن موسی بن جعفر (ع) هستید و در این مکان مقدس خدمت میکینید باید همچون نخل هم بار بدهید و هم دیگران را زیر بال و پر خود نگه دارید و انسانها را احترام کنید و بدانید اینها هستند که موجب رشد ما میشوند ، زائران هستند که موجب برکت برای زندگی ما هستند و هر چه در خدمت زائرین باشیم و آنچه بتوانیم در مقابل آنان انجام وظیفه کنیم در واقع تشبیه پیدا کردن به خاندان عصمت و طهارت است .
امروز امام زمان (عج) اعلی نخل همه عالم است و امروزه همه ما از وجود ایشان داریم بهره مند میشویم همه داریم استفاده میکنیم ، نفسی که میکشیم از برکت وجود امام زمان (عج) است . اگر نبود وجود مقدس امام زمان (عج) این زمین تمام موجودات را در خودش میبلعید چون او لنگر زمین و آسمان است و خادم امام زمان (عج) و معصومین باید همچون رهبرش و امام زمانش باشد . باید با برخورد ، اخلاق و رفتار خودمان الگو باشیم و نباید در کنار این مضاجع شریف که همه اقشار جامعه با اعتقاد می آیند و میروند نگاه منفی داشته باشیم و همه زائران را محترم بدانیم و هدف از تشبیه درخت خرما به مؤمن این است که انسان باید اخلاق و کردار خوب داشته باشد و از بدی و ضرررسانی پرهیز کند .
تولیت آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین (ع) در ادامه با اشاره به ساخت سر درب صحن کهنه امام رضا (ع) که امروزه به صحن انقلاب مشهور است در زمان شاه عباس که نقشه این صحن توسط شیخ بهایی عالم بزرگ شیعه بوده است گفت : صحن که تمام شد و وقتی میخواستند سر درب آن را بگذارند مرحوم شیخ بهایی به شاه عباس میگوید تا من نیامده ام سر درب را نمیسازید و شاه عباس در مشهد منتظر میماند و شب امام هشتم را در خواب میبیند حضرت می فرمایند سر درب را بساز !! ، و او فرمان امام را اطاعت نکرد ، شب دوم مجددا خواب حضرت را میبیند و ایشان مجددا میفرمایند سر درب را بساز !! و او باز هم استنکاف کرد ، شب سوم برای مرتبه سوم خواب امام هشتم علیهم السلام را دید و این بار حضرت با تندی فرمودند مگر نگفتم سر درب را بساز ؟! 
فردا شاه عباس شروع به ساخت سر درب بدون شیخ بهایی کرد و تمام شد ، شیخ بهایی رسید و دید سر درب تمام شده با تندی به شاه عباس گفت مگر نگفتم سر درب را نباید بسازی تا خودم بیایم ؟! شاه عباس گفت چرا ولی سه شب پشت سر هم خواب امام را دیدم و آقا امر فرمودند و بار سوم با غضب گفتند سر درب را بساز و این امر امام معصوم بود و من هم اطاعت کردم شیخ بهائی شروع کرد به گریه کردن گفتند چرا گریه میکنی گفت براستی اینان خاندان کرم هستند من میخواستم در این سر درب موقعی که میسازید چیزی بنویسم که غیر از شیعه حقیقی حضرت کسی نتواند وارد شود و ادامه دادند امام هشتم میخواهند این درب باز باشد ، گرفتار بیاید ، گناهکار بیاید و کسی که میخواهد عوض شود بیاید .
تولیت آستان قدس حسینی در پایان با اشاره به اینکه ما در کشوری هستیم که مکتب اهل البیت علیهم السلام ساری و جاری است گفتند : شما خدام در محضر این چنین خاندانی هستید خدام عزیز آستان شما باید همانند درخت نخل باشید میوه درخت نخل که خرما است خستگی را رفع و انسان را از سرما حفظ میکند پس به گونه ای باشید که زائران در این آستان با احساس آرامش رفع گرفتاری کنند و خود را در این حرمها از صدماتی که امروزه در جامعه هست حفظ کنند . والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

اذن ورود

أَللَّهُمَّ إِنّي وَقَفْتُ عَلى بابٍ مِنْ أَبْوابِ بُيُوتِ نَبِيِّكَ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ‏ وَالِهِ، وَقَدْ مَنَعْتَ النَّاسَ أَنْ يَدْخُلُوا إِلّا بِإِذْنِهِ، فَقُلْتَ «يا أَيُّهَا الَّذينَ امَنُوالاتَدْخُلُوا بُيُوتَ النَّبِيِّ إِلّا أَنْ يُؤْذَنَ لَكُمْ»(7). أَللَّهُمَّ إِنّي أَعْتَقِدُ حُرْمَةَ صاحِبِ هذَا الْمَشْهَدِ الشَّريفِ في غَيْبَتِهِ كَما أَعْتَقِدُها في حَضْرَتِهِ ، وَأَعْلَمُ أَنَّ رَسُولَكَ وَخُلَفآءَكَ عَلَيْهِمُ السَّلامُ‏ أَحْيآءٌ، عِنْدَكَ يُرْزَقُونَ، يَرَوْنَ مَقامي، وَيَسْمَعُونَ كَلامي، وَيَرُدُّونَ ‏سَلامي، وَأَنَّكَ حَجَبْتَ عَنْ سَمْعي كَلامَهُمْ، وَفَتَحْتَ بابَ فَهْمي بِلَذيذِ مُناجاتِهِمْ. وَإِنّي أَسْتَأْذِنُكَ يا رَبِّ أَوَّلاً، وَأَسْتَأْذِنُ رَسُولَكَ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَالِهِ ‏ثانِياً، وَأَسْتَأْذِنُ خَليفَتَكَ الْإِمامَ الْمَفْرُوضَ عَلَيَّ طاعَتُهُ عَلِيَّ بْنَ مُوسَى‏ الرِّضا عَلَيْهِ السَّلامُ ، (8) وَالْمَلآئِكَةَ الْمُوَكَّلينَ بِهذِهِ الْبُقْعَةِ الْمُبارَكَةِ ثالِثاً. ءَأَدْخُلُ يا رَسُولَ اللَّهِ، ءَأَدْخُلُ يا حُجَّةَ اللَّهِ، ءَأَدْخُلُ يا مَلآئِكَةَ اللَّهِ ‏الْمُقَرَّبينَ الْمُقيمينَ في هذَا الْمَشْهَدِ، فَأْذَنْ لي يا مَوْلايَ فِي الدُّخُولِ‏ أَفْضَلَ ما أَذِنْتَ لِأَحَدٍ مِنْ أَوْلِيآئِكَ، فَإِنْ لَمْ أَكُنْ أَهْلاً لِذلِكَ، فَأَنْتَ أَهْلٌ لَهُ.

© تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آستان مقدس حضرت سیدعلاءالدین حسین بن موسی الکاظم(ع) می باشد

© Copyright 2009-2015 alaeddinhosein.com , All Rights Reserved