غفلت از ظرفیت گردشگری فرهنگی اماکن زیارتی، فرصت سوزی است

غفلت از ظرفیت گردشگری فرهنگی اماکن زیارتی، فرصت سوزی است

تولیت آستان مقدس سید علاءالدین حسین علیه السلام با بیان اینکه استان فارس از هر نظر مجموعه کاملی است و این ویژگی در موضوع گردشگری بروز بیشتری دارد گفت ؛ استان فارس یک اقلیم ۴ فصل است و از نظر اقلیمی نیز شرایط بی نظیری دارد. همچنین ظرفیت های مغفول مانده اقتصادی در آن قابل توجه است و اگر از مجموعه های صنعتی استان پشتیبانی درستی صورت گیرد، می توان با دیگر استان های پیشرو در صنعت هم رقابت تنگاتنگی داشت و این قابلیت بخاطر برخورداری از مزیت اقلیمی استان فارس است.

حجت‌الاسلام و المسلمین طاهری با اذعان به اینکه بیش از ۱۰۰۰ بقعه متبرکه فقط در استان فارس وجود دارد ادامه داد؛ با اینکه سیاست دولت های غربی فاصله انداختن میان مردم و نهادهای مذهبی به ویژه کلیسا است اما هنوز مردم این کشورها به کلیسا دلبستگی دارند و در مواقع سختی به آنجا پناه می بردند و این در حالی است که توجه و مراجعه به امامزاده ها در فرهنگ ایران امری نهادینه شده و بدیهی است و این خصوصیت از ظرفیت های بارز در موضوع گردشگری مذهبی است.

دبیر جامعه روحانیت شیراز افزود : برای حل معضل بیکاری که از مسائل فعالی جوانان کشور محسوب می شود می توان از ظرفیت امامزاده ها در زمینه گردشگری مذهبی بهره برد و با فراهم کردن زمینه های لازم، حتی اشتغال روستاییان را از این طریق رشد داد.

تولیت حرم مطهر سید علاءالدین حسین علیه‌السلام با اشاره به اینکه محل های گردشگری ما صرفا برای بازدید استفاده می شوند گفت: غفلت از ظرفیت فرهنگی، تبلیغی و هویت اماکن گردشگری، نوعی فرصت سوزی است در حالیکه می توان از آن برای ارتباطات فرهنگی و افزایش شناخت بازدیدکنندگان از هویت و ریشه ی ایرانی اسلامی بهره گرفت. اگر در سنگ نگاره های تخت جمشید ما تصویری از بانوان نمی بینیم، بخاطر جایگاه پایین آنها در آن زمان نبوده بلکه برعکس، ایرانی ها حتی پیش از ورود اسلام هم ملتی بوده اند که همیشه بیشترین عظمت و احترام را برای زن قائل ب
شده اند و عفت زنان و غیرت و احترام نسبت به بانوان از خصوصیات اصلی تاریخی ما است.

ایشان افزودند : عظمت مقام زن در فرهنگ ایرانی غیر قابل انکار است و حتی در میان عشایر ایرانی هم زنانی بوده اند که نقش فرماندهی و ریاست ایل را در عین عفت و نجابت بر عهده داشته اند.

حجت الاسلام و المسلمین طاهری صنایع دستی را از نمادهای فرهنگی استان دانست که به راحتی قابل عرضه به جهان است و اظهار داشت ؛ دولت های اروپایی سالانه میلیون ها دلار از محل صنایع دستی کسب درآمد می کنند اما در ایران به دلیل عدم توجه به ضرورت پژوهش برای انجام یک کار ریشه ای، این سرمایه و میراث ملی وضعیت مطلوبی ندارد.

تولیت حرم مطهر سید علاءالدین حسین علیه السلام با اشاره به فرهنگ ایرانی که بر پایه ی محور بودن خانواده استوار است و توجه به اماکن زیارتی از ویژگی های آن است گفت : انتظار از معاونت گردشگری زیارتی استان فارس این است که فرهنگ اصیل ایرانی به مردم معرفی شود و زمینه دورهمی خانوادگی در اماکن گردشگری فراهم شود. همچنین از نگاه کوچک به موضوعات پرهیز شود بلکه با دید بلند و افق وسیع به موضوعات حوزه زیارتی و گردشگری توجه شود.

غفلت از ظرفیت گردشگری فرهنگی اماکن زیارتی، فرصت سوزی است

غفلت از ظرفیت گردشگری فرهنگی اماکن زیارتی، فرصت سوزی است