چهل و ششمین دوره ی مسابقات قرآن کریم در حرم مطهر حضرت سید علاءالدین حسین علیه السلام برگزار شد.

چهل و ششمین دوره ی مسابقات قرآن کریم در حرم مطهر حضرت سید علاءالدین حسین علیه السلام برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین طاهری در سخنرانی افتتاحیه این مراسم با اشاره به گفته ی مقام معظم رهبری (حفظه الله) که فارس در قله است گفت؛
ان شالله فارس همیشه در قله باشد و ما بیشترین حافظان و قاریان کشور را از فارس داشته باشیم

🔹تولیت حرم مطهر سید علاءالدین حسین علیه السلام افزود؛ این خواسته باید بر اساس فرمایش رهبری در ارتباط با سومین حرم اهل بیت علیهم السلام معنا پیدا کند و ان شالله فارس بتواند در ابعاد مختلف بدرخشد و مهمترین درخشش ها مربوط به قرآن و مواردی است که به قرآن مرتبط است.

🔹 حجت اسلام والمسلمین طاهری ادامه داد؛ در حدیثی آمده که سکونی از قول امام صادق(ع) نقل می کند که پیامبر(ص) فرمود؛
اهل القرآن فی اعلا درجه من الآدمیین. ما خلا النبیین و المرسلین. یعنی آنکه اهل قرآن بالاترین مقام انسانی را دارند که فقط از مقام انبیا و مرسلین پایین تر است. این یعنی اینکه اهل قرآن بالاترین درجه را در جامعه دارند و نباید آنها را کوچک کرد و حقوق آنها را کم پنداست و مانند یک فرد عادی به آنها نگاه کرد.

🔹دبیر جامعه روحانیت شیراز افزود ؛
کسی که حشر و نشر با قرآن دارد دارای مقام و حقوقی والا است و خداوند برای آنها مقام عالی قرار داده است و این افتخاری است که شما اهل قرآن دارید و این جایگاهی که بواسطه قرآن است را هیچکس نمی تواند پایین بیاورد زیرا چیزی که خدا عظمت داده و بالا برده را هیچ کس نمی تواند آن را پایین بیاورد.

🔹 حجت‌الاسلام طاهری با بیان این نکته که همانطور که تحریف قرآن را خدا محافظت می کند کسانی که با قرآن مأنوس هستند هم خدا حفظ می کند اظهار داشت ؛ شما قاریان قرآن هم چنین جایگاهی دارید و نباید خود را کوچک بپندارید و ارزش خود را پایین بدانید زیرا در حدیث شریف دیگری داریم که ؛ فضلیت اهل قرآن نسبت به دیگران مانند فضیلت خالق با مخلوق است. و این جایگاه اهل و حامل قرآن است که هیچ مقامی به آن جایگاه نرسیده است.

🔹تولیت حرم مطهر سید علاء الدین حسین (ع) با طرح این سوال که حاملین قرآن چه کسانی هستند ؟ بیان داشت ؛ البته کسانی که عامل به قرآن هستند حامل محسوب می شوند و عامل بودن است که حامل است.
وی افزود ؛ هستند کسانی که قرآن را می خوانند اما قرآن آنها را لعن می کند چرا که مهمترین موضوع عامل به قرآن بودن است که در زندگی اهل قرآن و در برخورد، نشست و برخواست، گفتار، نوشتار و اخلاق آنها باید رنگ و اثر داشته باشد و شما قاریان هر وقت به این جایگاه برسید حامل قرآن هستید.

🔹حجت الاسلام طاهری ادامه داد ؛ بدانید کسی که قاری قرآن باشد ولی عامل آن نباشد در قیامت نابینا محشور می شود. چون نور را نمی بیند و با اینکه مطابق آیات قرآن هر انسانی باید در روز قیامت بتواند دفتر حسابش را خودش ببیند و بخواند اما چون چشمش را به روی حقایق بسته بوده است در روز قیامت هم زیبایی ها را نمی تواند ببیند و کور محشور می شود.

🔹ایشان در ادامه اذعان داشت؛ این نشان می دهد که رویت با نظر دو تا است و غالب نگاه های ما رویت است در حالیکه این نظر هست که ملاک برای خدا است. پس همین می شود که قاری قرآنی که فکر می کرده می دیده اما چون عامل نبوده تنها مشغول به رویت بوده و اگر عامل به قرآن نباشید یعنی قرآن را فراموش کرده اید حتی اگر آن را بخوانید.

🔹 حجت الاسلام طاهری اضافه کرد؛ در تاریخ ثبت شده که کمیل نیمه شبی همراه امیرالمومنین (ع) بود و نزدیک شب از خانه ای صدای زیبای قرآن برخواست. کمیل حسرت کشید اما حضرت فرمودند؛ «صدای دلنشین این شخص تو را نفریبد، این قاری قرآن، از اهل جهنم است که به زودی راز این مطلب را به تو خبر خواهم داد».تا اینکه در جنگ صفین حضرت با کمیل گفت ؛ این جسد را برگردان. و حضرت همان آیه را تکرار کرد و کمیل متوجه شد این همان شخص خوش صدا بوده که باعث حسرت او شده بود و اکنون از کشتگان لشکر معاویه است.
🔹ایشان در پایان ضمن تشکر از اداره کل اوقات و امور خیریه استان و همتی که برای برگزاری این مسابقات به خرج داده اند برای همه حاضرین در مسابقات آرزوی سلامتی و تبدیل شدن به عاملین و مروجین قرآن را نمود.

چهل و ششمین دوره ی مسابقات قرآن کریم در حرم مطهر حضرت سید علاءالدین حسین علیه السلام برگزار شد.

چهل و ششمین دوره ی مسابقات قرآن کریم در حرم مطهر حضرت سید علاءالدین حسین علیه السلام برگزار شد.